Nurofen plus

Nurofen plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare ale spatelui, reumatice, musculare, in migrena si nevralgii, reducerea febrei di simptomelor din raveala si gripa.

Compozitie: Ibuprofen 200 mg, fosfat de codeine hemihidrat 12,8 mg si excipienti pentru un comprimat filmat.

Va rugam cititi cu atentie si in intregime acest prospect inainte sa utilizati medicamentul. Pastrati acest prospect. Este posibil sa doriti sa il recitati.

Ce este Nurofen Plus?

Un comprimat fimat contine ca substante active ibuprofen 200 mg si fosfat de codeine hemidrat 12,8 mg. De asemnenea, contine: nucleu- stratul cu ibuprofen: celuloza microcristalina, amidon glicolat ed sodium, hidroxipropilmetilceluloza; stratul cu fosfat de codeine hemidrat : celuloza microcristalina, amidon pregelatinizat, polividona si film – Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloza, talc.

Cum actioneaza Nurofen Plus?

Nurofen plus contine ibuprofen care apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene(AINS). AINS actioneaza prin schimbarea raspunsului oraganismului la durere, inflamatie si febra. Codeine este un analgesic puternic care scade transmiterea mesajului dureros in organism.

Nu trebuie sa utilizati Nurofen Plus daca:

- ati avut o reactie alergica la ibuprofen, codeine, acid acetilsalicilic sau orice alt component enumerat mai sus;

- ati suferit o inrautatire a astmului bronsic, e o eruptie alergica, mancarime sau rinoree la administrarea ibuprofenului, acidului acetilsalicilic sau medicamentelor similare;

- aveti sau ati avut ulcer gastric si duodenal;

- suferiti de constipatie cronica;

- aveti dificultati in respiratie;

- aveti varsta sub 12 ani.

Intrebati medicul dvs. inainte de a utiliza Nurofen Plus, daca:

-aveti sau ati avut astm bronsic

-veti afectiuni renale, cardiace sau hepatice;

-utilizati orice tratament current, in special cu alte analgexice sau produse continand acid acetilsalicilic, ibuprofen sau alte AINS, medicamente antihipertensive ( de exemplu diuretice), anticoagulante, metotrexat sau litiu, inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) administrati in ultimele 14 zile;

-aveti tulburari ale tiroidei;

-aveti hipotensiune arteriala;

-aveti presiune intracraniana crescuta sau leziuni cerebrale;

-sunteti insarcinata sau alaptati.

Cum se administreaza Nurofen Plus?

Adulti si copii peste 12 ani: Utilizati la nevoie 1 – 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, daca este necesar, utilizati 1 – 2 comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 – 6 ore. Comprimatele filmate trebuie inghitite intregi cu apa. Nu depasiti doza de 6 comprimate filmate Nurofen Plus pe zi.

Produsul nu se administreaza copiilor sub 12 ani.

Daca simptomele persista sau se agraveaza adresati-va medicului.

Reactii adverse: In general, Nurofen Plus este bine tolerat de majoritatea persoanelor. Totusi, pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric, scaun colorat in negru, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale , dureri la cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, constipatie, deprimare sau umflarea fetei. Daca prezentati oricare dintre aceste simptome sau aveti orice alte simptome neobisnuite, intrerupeti administrarea medicamentului si spuneti medicului dvs.

Cum se pastreaza Nurofen Plus?

A se pastra la temperaturi sub 25 C, in ambalajul original.

Nu lasati medicamentele la indemana copiilor.

Nu folositi medicamentul dupa data expirarii inscrisa pe ambalaj.

Cum puteti obtine mai multe informatii despre Nurofen Plus?

Acest prospect va ofera cele mai importante informatii despre Nurofen Plus. Daca aveti orice intrebare dupa ce il cititi, adresati-va medicului dvs. Sau farmacistului , care va vor da mai multe informatii.

Ambalaj

Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere a cate 12 comprimate filmate,

Cutie cu 4 blistere a cate 12 comprimate filmate.

Cutie cu 6 blistere a cate 12 comprimate filmate.

Producator

Boots Healthcare International, Marea Britanie

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata:

Boots Healthcare International, Nottingham NH2 3AA, Marea Britanie

Daca v-a placut articolul, share pe:

Comentarii

Autentifica-te sau creeaza un cont nou pentru a putea comenta!.

Te-ar mai putea interesa

Nurofen este un medicament care ia durerea cu mana pentru ca o inlatura eficient. Prospect: Acest medicament...
Citeste prospectul medicamentului Nurofen, sirop copii si afla pentru ce este indicat si cum se administreaza. Indicatii:...
Citeste prospectul medicamentului Nurofen raceala si gripa si afla pentru ce este indicat si cum se administreaza. ...
Newsletter
Aboneaza-te la newsletter!
Abonare